Skip to content

Erna gjestet Aspmyra: – Overvar Glimtvis sin første offisielle Bodø/Glimt trening

Publisert 6. august 2021

Statsminister Erna Solberg gjestet Aspmyra i forbindelse med at Glimtvis hadde sin første offisielle trening som et en del av FK Bodø/Glimt.

Etter en tøff bortekamp i Prishtina på torsdag, var det gledelig at man på Aspmyra fredag morgen kunne dra fram smilet likevel. Statsminister Erna Solberg tok turen innom Bodø som en del av hennes Nord-Norge turné. Hun var på plass på Aspmyra i annledning at Glimtvis i disse tider har blitt et fullverdig Bodø/Glimt lag. 

I 5 år har Glimtvis blitt drevet av Krikens Bymisjon, i samarbeid med Bodø/Glimt og Bodø kommune. Nå har Glimt, med Ørjan Berg og Cato Moan i spissen tatt over den daglige driften. Tilbudet skal økonomisk støttes i et samarbeid mellom Bodø/Glimt, Bodø kommune, Bodø2024 og Fotballstiftelsen i Norsk Toppfotball.

Statsminister Erna Solberg tok avspart på Glimtvis sin første offisielle trening som en del av FK Bodø/Glimt. Fra venstre: Arne Knoph i Fotballstiftelsen, Statsminister Erna Solberg, og Daglig Leder Frode Thomassen. Foto: Glimt.no
Statsminister Erna Solberg tok avspart på Glimtvis sin første offisielle trening som en del av FK Bodø/Glimt. Fra venstre: Arne Knoph i fotballstiftelsen, Statsminister Erna Solberg, og Daglig Leder Frode Thomassen. Foto: Glimt

Glimtvis sin inntreden hos FK Bodø/Glimt betyr at Fotballstiftelsen har fått på plass sitt 25 gatelag. Daglig Leder i Fotballstiftelsen, Arne Knoph anslår at man mot årets slutt har minimum 28 gatelag i Norge. 

Under besøket kunne statsministeren komme med gode nyheter til fotballstiftelsen og gatefotballagene. Fremfor å måtte sende inn årlige søknader om støtte, vil nå gatefotballen få en fast post i statsbudskjettet. Dette kom som en stor lettelse på Arne Knoph i forballstiftelsen. 

– «Det å kunne bruke mer tid på å få på plass flere lag og flere gode aktiviteter, fremfor å bruke tid på byrokrati og søknader vil være til stor hjelp. Dette vil også gi fotballstiftelsen og norske gatefotballag mye større forutsigbarhet økonomisk sett.» Dette bekreftet også statsministeren at var en av årsakene til at dette fremover skal være en fast post i statsbudskjettet. For TV2 Nyhetskanalen annslo statsministeren at denne støtten ligger på om lag 15 millioner kroner årlig. 

Trener for Glimtvis, Cato Moan (tv.), presiserte viktigheten av gatefotballen for spillerne på Glimtvis. Han takket Statsministeren for hennes årelange engasjementet rundt gatefotball. Foto: Glimt.no
Trener i Glimtvis, Cato Moan (t.v.), presiserte viktigheten av gatefotballen for spillerne på Glimtvis. Han takket statsministeren for hennes årelange engasjement rundt gatefortball. Foto: Glimt

Ett av flere Action Now tiltak 

For FK Bodø/Glimt er Glimtvis sin inntreden i klubben svært viktig i klubbens Action Now arbeid. Klubbens arbeid med FNs bærekraftsmål strekker seg mye lenger enn å kun rette fokus på havet, miljøet eller sortering. Den sosiale dimensjonen av Action Now er vel så viktig, og her vil Glimtvis spille en svært viktig rolle fremover. Daglig Leder Frode Thomassen er veldig glad for at Glimtvis endelig er et fullverdig FK Bodø/Glimt lag;

– «For Bodø/Glimt er det viktig å spille en større rolle i og rundt lokalsamfunnet. Vi ønsker å bruke vår posisjon i folks hjerter for å gjøre godt. Å få Glimtvis inn som en del av familien er både godt for oss, men også for spillerne i Glimtvis.» 

Daglig Leder Frode Thomassen og statsminister Erna Solberg snakker om Action Now. I 2019 var hun selv med på å sette Action Now på agendaen. Glimtvis er bare ett av flere Action Now tiltak i klubben. Foto: Glimt.no
Daglig Leder Frode Thomassen og statsminister Erna Solberg snakker om Action Now. I 2019 var hun selv med på å sette Action Now på agendaen. Glimtvis er bare ett av flere Action Now tiltak i klubben. Foto: Glimt